lek. wet. Stefan Stanisław Motyl
lek. wet. Stefan Stanisław Motyl
* 13.11.1931 † 12.05.2026
Miejsce urodzenia: Pierzchno
Miejsce pochówku: Częstochowa
Naukę rozpoczął w 1938 r. w szkole powszechnej w Pierzchnie, po wojnie w latach 1945-46 uczył się w Szarlejce, a szkołę podstawową ukończył w Kłobucku. Do gimnazjum uczęszczał w Kłobucku, a następnie w Liceum im. R. Traugutta w Częstochowie w 1951 r. zdał egzamin maturalny. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości rozpoczął studia na Wydziale Weterynaryjnym Uniwersytetu i Politechniki, a następnie Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Dyplom lekarza weterynarii otrzymał 15 marca 1957 r.
W ramach nakazu pracy został zatrudniony najpierw w Zespole Państwowych Gospodarstw Rolnych w Rudzińcu. Z kolei został ordynatorem, a od 1960 r. kierownikiem Państwowego Zakładu Leczniczego dla Zwierząt w Przyrowie, a w latach 1963-75 r. kierownikiem PZLZ w Kamienicy Polskiej. Z dniem 1 października 1975 r. został powołany na stanowisko kierownika Ośrodka Profilaktyki i Lecznictwa nowo powstałego Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii w Częstochowie. Od 1980 r. do przejścia na emeryturę w 1993 r. był kierownikiem Oddziału Terenowego Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii (po reorganizacji Rejonowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Częstochowie). Będąc na emeryturze w latach 1994-2002 w ramach działalności gospodarczej zajmował się badaniem zwierząt rzeźnych i mięsa.
W okresie swojej pracy zawodowej należał do Zrzeszenia Lekarzy i Techników Weterynarii i był aktywnym działaczem Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa (przewodniczący Rady Zakładowej przy Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii). Był członkiem Śląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Odznaczony został Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Częstochowskiego”, Odznakami „Za Wzorową Pracę w Służbie Weterynaryjnej” i „Zasłużony Pracownik Rolnictwa” oraz Złotą Odznaką Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa.
Pochowany został na Cmentarzu parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.